دوشنبه , ۲۶-۰۷-۱۴۰۰
میراث
خانه / نوشته ها / تاریخ سبک زندگی / جزوات سبک زندگی / حضرت نوح – قاعده سلامت (تاریخ غالب و مغلوب)

حضرت نوح – قاعده سلامت (تاریخ غالب و مغلوب)

اما در مقابل سقوط بشری ناشی از تحقیر عقل و تعطیل سمع را که نتیجه ای آن انکار ربوبیت الهی و رسالت نبوی است را دوره بدویت یعنی دوره جاهلیت دانست. در این تلقی میزان رشد تکنولوژی و کشفیات علمی اهیمتی ندارد چرا که به انسانیت بشر کمکی نکرده است اگر چه شاید همین پیشرفت های علمی سبب انکار خداوند شوند. لذا باید بین توسعه ابزارهای بشری و رشد یا سقوط انسانی تفاوت قائل شد و آنچه که باید به عنوان اولویت اول و موضوع اصلی تاریخ باشد همین تکامل یا سقوط انسانی است.

موضوع دیگری که در نمودار تاریخ به آن استنادهای قرآنی به آن پرداخته شده است، موضوع « تاریخ غالب و مغلوب» است. توضیح آنکه: یکی از ضعف های بزرگ تاریخ « سند» آن می باشد به طوری مشهور است : « تاریخ را فاتحان می نویسند»  چرا که تاریخ نویسان عموما یا با تهدید یا با تطمیع ، مزد بگیر فاتحان می شوند. در عصر ما این حقیقت در جنگ جهانی دوم به وضوح مشاهد شد، متفقین و جبهه پیروز که بعد از شکست آلمان و خودکشی هیتلر در کمتر از ۱۰ سال تمام اهداف شوم خود را در پشت پرده تخریب چهره هیتلر، محقق کردند که یکی از آنان ماجرای هلوکاست و یهودی سوزی معروف می باشد. اما قرآن در لابه لای آیات خود و در تشریح وقایع تاریخی ضمن بیان حقایق، تاریخ مغلوب را نیز به تصویر می کشد، قرآن با آیاتی از قبیل« ابراهیم و الذین معه» جریان حق به سردمداری ابراهیم خلیل در مقابل تاریخ در ظاهر غالب و  ابرقدرت آن روز یعنی نمرود، را مطرح می کند و این پیام زنده را به تاریخ پژوهان می دهد که جریان توحیدی هیچ وقت خاموش نبوده بلکه گاهی غالب و گاهی در ظاهر مغلوب می شده است، هر چند که آن جامعه محدود ابراهیمی آن روز، امروز به نیمی از مردم جهان رسیده است به صورتی که مسیحیان قریب به دو میلیارد نفری و مسلمانان قریب به دو میلیارد نفری و یهودیان همگی خود را از حضرت ابراهیم می دانند، این افزایش جمعیت را باید در تلاش انبیاء و رشد بشری تحلیل نمود.

یکی از انبیای که در دوره « بدویت جامعه بشری» زندگی می کرد و به صورت خستگی ناپذیری برای رشد آن جامعه تلاش می نمود حضرت نوح می باشد، این پیامبر بزرگ الهی اولین پیامبری بوده است که بعد از تلاش های متعدد در دوره « بدویت جامعه بشری» توانست اولین جامعه بشری را در « دوره حضرت» تاسیس و مدیریت نماید و تاریخ مغلوب را به تاریخ غالب تبدیل نماید.که این مساله از نجات الهی « نوح و الذین معه » در آیه زیر فهمیده می شود. « فَكَذَّبُوهُ فَأَنْجَيْناهُ وَ الَّذينَ‏ مَعَهُ‏ فِي الْفُلْكِ وَ أَغْرَقْنَا الَّذينَ كَذَّبُوا بِآياتِنا إِنَّهُمْ كانُوا قَوْماً عَمينَ » یعنی :« امّا سرانجام او را تكذيب كردند؛ و ما او و كسانى را كه با وى در كشتى بودند، رهايى بخشيديم؛ و كسانى كه آيات ما را تكذيب كردند، غرق كرديم؛ چه اينكه آنها گروهى نابينا (و كوردل) بودند»

ماجرای حضرت نوح را می توان در چهار بخش کلی تقسیم نمود :

اول – ماجرای حضرت نوح و ارتباط با خدا ، دوم- ماجرای حضرت نوح و قوم،  سوم – ماجرای حضرت نوح و فرزند

چهارم – ماجرای حضرت نوح و عذاب الهی  که در این جزوه به ماجرای حضرت نوح و ارتباط با خدا ف درخواست او و اجابت الهی پرداخته خواهد شد.

حضرت نوح (ع) که به دلیل سن بالایش به شیخ الانبیاء معرف می باشد، اولین پیامبر اولی العزم به معنی صاحبان عزم و صبر بلند است که  قریب به ۹۵۰  سال فعالیت های تبلیغی کردند. او در اوقات پایانی، مرحله اول از رسالت خود بعد از تحمل کنایه ها و تهدید های فراوان از طرف قوم خود، با کوله باری از مشقت های خالصانه اما بی نتیجه به گوشه میرود تا تلخی های روز را به مناجات با خدای خود شیرین کند، او در گوشه ای از این کره ای خاکی دقایقی با خدا به مناجات می پردازد اما این مناجات آنقدر خاضعانه و خالصانه است که درب رحمت الهی را گشوده و اجابت الهی را محقق می کند و در دل تاریخ ثبت می شود تا  نوح الگوی برای ساخت سبک زندگی در طول تاریخ  شود . خداوند این ارتباط رب و بنده را این گونه ترسیم می کند :

اکنون آیات در تابلوی آموزشی اندیشکده ارائه می شود تا به به بررسی موشکافانه ی این آیات پرداخته شود.

این تابلو  نیز مانند سایر تابلوهای تاریخ سبک زندگی در سرفصل های کلی خود به دو بُعد ملکوت (علمی) و مُلک (عملی) تقسیم شده است که در بعد ملکوت، آیانی قرار می گیرند که وحی الهی در پی بیان مطلب علمی است که پیامبر اسلام نه می دانسته و نه قادر به دانستن بوده است در حالی که در بُعد مُلک ایاتی مطرح می شود که ناظر به عمل بوده است و انسان ها می تواتند آن مطالب را در عالم ببینند و اثبات کنند . ناگفته  واضح است که هر دو بُعد مکلوتی و ملکی، برای ساخت سبک زندگی بسیار مهم و موثر می باشند. اما در بُعد ملک قبول و عمل یا نکول و ترک دستورات الهی سبب ساخت دو نوع حیات می شود که یکی با نام حیات طیبه و دیگری با نام حیات خبیثه تشریح گردید است. از آنجای که در این آیات به ارتباط خدا و حضرت نوح پرداخته می شود، تنها حیات طیبه بیان شده است که به تیع در این تابلو نیز تنها حیات طیبه مورد شرح قرار می گیرد، ان شالله درجزوات پیش رو که به سایر بخش ها پرداخته می شود، تفصیل شاخص های حیات خبیثه دوران حضرت نوح نیز خواهد آمد. در ادامه به تفصیل این بخش ها و استخراج قاعده های سبک زندگی خواهیم پرداخت.

 

همچنین ببینید

حضرت نوح – قاعده سلامت (مقدمه)

مطالبه رهبر انقلاب اسلامی در مورد سبک زندگی با « الگوی زندگی اسلامی» در سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *