دوشنبه , ۲۶-۰۷-۱۴۰۰
میراث
خانه / نوشته ها / تاریخ سبک زندگی / جزوات سبک زندگی / حضرت نوح – قاعده سلامت (ملک)

حضرت نوح – قاعده سلامت (ملک)

دوم بعد مُلک :

بُعد ملک به آیاتی می پردازد که در آنها ابعاد و آیات ملکوتی محقق شده است و آن همین عالم هستی می باشد که پیامبر با بررسی تاریخی می تواند این مطالب را به اثبات برساند. اما در این بُعد نسبت به بعد ملکوتی به چند  مساله پرداخته شده است:

یک – خداوند در مقابل دعای حضرت نوح که در اینجا بیان نشده است و اما در آیه دیگر آمده است، که حضرت می فرماید : « قال رَّبّ‏ لَا تَذَرْ عَلىَ الْأَرْضِ مِنَ الْكَافِرِينَ دَيَّارًا * إِنَّكَ إِن تَذَرْهُمْ يُضِلُّواْ عِبَادَكَ وَ لَا يَلِدُواْ إِلَّا فَاجِرًا كَفَّارً ا یعنی : « نوح گفت: «پروردگارا! هيچ يك از كافران را بر روى زمين باقى مگذار! چرا كه اگر آنها را باقى بگذارى، بندگانت را گمراه مى‏كنند و جز نسلى فاجر و كافر به وجود نمى‏آورند»[۱]

او را از باب کرامت خود اجابت کرده و لطف های فزاینده ای به او نمود که به آن می پردازیم:

الف نجات : « وَ نجَيْنَاهُ وَ أَهْلَهُ مِنَ الْكَرْبِ الْعَظِيمِ » : این آیه به ماجرای  آب گرفتگی عظیم اشاره می کند که خداوند او و همراهانشان را به واسطه ای کشتی که مدتها قبل مشغول ساخت آن بودند، نجات می دهد و سایرین را به عذاب الهی دچار می کند و این گونه نوح ، اهل او و پیروان او را از مشکلات پیش رو می رهاند.

 [۱]نوح ۲۷و ۲۶

ب- بقایت : ‏ خداوند در ادامه الطاف خود به نوح نعمتی بس بزرگ تر را به او می دهد و آن هم باقی ماندن حضرت نوح در زمین است اما به چه شکل ؟ خداوند در ادامه آیه می فرماید:

  • از طریق باقی ماندن نسل – « وَ جَعَلْنَا ذُرِّيَّتَهُ هُمُ الْبَاقِين» : برای توضیح بهتر این مساله لازم است مقدمه ای بیان شود. ابتر بودن و مقطوع النسل بودن به دو شکل است : گاهی « ابتر فعلی» است یعنی در حال حاظر فرد ابتر است و نسلی از او به جا نمی ماند ولی گاهی « ابتر تاریخی» می باشد به این معنی که فرد بد در نسل دوم یا سوم و … مقطوع نسل می شوند و این یک نوع عذاب الهی می تواند باشد که دیگر نسلی از او باقی نمی ماند که بتواند از آنها برای اخرت خود عمل صالح ماتقدم به دست اورد. مثلا نسل علی (ع) و عمر را در این زمینه مقایسه کنید. اما گاهی این فرصت باقی ماندن نسل ها با ظرفیت بیشتری باقی می ماند و کل نسل آدمی از حضرت نوح می شود که بعد از غرق جهانی و همراهی عده ای معدودی با ایشان، خداوند نسل فعلی بشر را از فرزندان نوح قرار داده است که از آیه استخراج می شود.

 

  • از طریق باقی نام نیک : « وَ تَرَكْنَا عَلَيْهِ فىِ الاَخِرِين‏»

یکی دیگر از صورت های باقی ماندن در زمین، باقی ماندن نام نیک در عالم می باشد به صورتی که نام نیک او وسیله ای  برای معنویت و الهی شدن سایرین در آینده باشد که این مساله برای حضرت نوح نیز در بالاترین حد محقق شد و امروز هر نامی از دین و دیانت است با نام نوح گره خورده است. این مثال در سطح پایین تر برای امثالی مانند حاتم طایی محقق شد.

در همین زمینه می توان به اتفاق جالبی که در سال اخیر صورت گرفت اشاره کرد و آن هم ماجرای خانم ایرانی بود که ۵۰۰ فرزند بی سرپرست را در کشور هند زیر پوشش خود قرار داد و با سختی های بسیاری برای آنها امکانات زندگی فراهم می کرد. این خانم ایرانی شیعه ساکن لندن بعد از پاپوشی که برای او توسط مافیای هندی درست می شود در دادگاه هند به زتدان محکوم می شود که با خواست خدا و پیگیری دولت جمهوری اسلامی، ایشان از این مهلکه نجات پیدا می کند و به کشور باز می گرد، بعد از بازگشت و مصاحبه های تلوزیونی مشخص می شود که ایشان نوه ای آیت الله کلباسی اصفهانی می باشد که ۵۰ سال قبل فوت کرده اند. به نظر می رسد که این نمونه ای خوب از بقایت در نسل و نام نیک یک انسان است.

ادامه دارد…

همچنین ببینید

حضرت نوح – قاعده سلامت (مقدمه)

مطالبه رهبر انقلاب اسلامی در مورد سبک زندگی با « الگوی زندگی اسلامی» در سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *