دوشنبه , ۲۶-۰۷-۱۴۰۰
میراث
خانه / نوشته ها / تولیدات / کلیپ ها تولیدات / سنت هادی مادی و معنوی

سنت هادی مادی و معنوی

اصول سبک زندگی

سبک زندگی به معنی « مجموع روش های» زندگی است که این روش ها بر گرفته از قوانین ثابت در عالم هستی با هدف تحقق زندگی سعادتمند در دنیا و آخرت می باشد.

قوانینی که در تعبیر قرآنی « سنت » نامیده می شود وبه دو بخش سنت های مادی (مانند نیروی جاذبه) و سنت معنوی (مانند برکت) تقسیم می شوند که هر یک از آنان منشاء اثر در عالم می باشند.

اما این دو سنت الهی، دو تفاوت با هم دارند، یکیاز آنها در عالم «محسوس» و دیگری « نا محسوس» می باشد.

دیگر آنکه در تلقی دینی، رأس زنجیره های سنت های الهی به دست سنت های معنوی می باشد و آنها محرک سنت های مادی به حساب می آیند.
مثلا تقوای مردم سبب نزول باران و طغیان و فسق مردم سبب حبس باران می شود.

سبک زندگی غربی فارغ از هر مرز جغرافیایی، که سبک زندگی غالب در جهان می باشد، مبتنی بر رشد علم در زمینه شناخت سنت های مادی و برنامه ریزی بر اساس آن می باشد.

ناگفته پیداست که افراط در تکیه به سنت های مادی الهی و
انکار سنت های معنوی به جرم غیر محسوس بودن ، ثمره ای جز طراحی و اجرای نظام های اجتماعی خالی از سنت های الهی نمی باشد که غایت اصلی آنها «مادی شدن زندگی» می باشد.

♻️مثلا نظام اقتصادی بدون برکت، نظام علمی بدون عبرت، نظام
سیاسی بدون نصرت و…

و این یعنی سبک زندگی غربی

✳️اما در مقابل برای ساخت سبک زندگی اسلامیباید سنت های معنوی را از منبع انحصاری آن یعنی قرآن شناخت وبا سنت های مادی تلفیق کرد وبراساس آن نظام اجتماعی تولید کرد،

 درهمین راستا دراندیشکده سبک زندگی چهل اصل تولید شده اند که میزان تاثیر آنها در طراحی زندگی فردی و اجتماعی نشان دهنده میزان اسلامی بودن زندگی ماست نه تعداد
رکعات و مدت سجده ها

🗞منظومه محتوایی سبک زندگی (استادحسین عباسی اصل)

 

همچنین ببینید

بزرگان سبک زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *