دوشنبه , ۲۶-۰۷-۱۴۰۰
میراث
خانه / نوشته ها / اصول سبک زندگی / مبانی سبک زندگی – اصل ترحم (طرح موضوع)

مبانی سبک زندگی – اصل ترحم (طرح موضوع)

اصل ترحم

« سبک زندگی» به معنی مجموعه ای از « روش های» زندگی می باشد، که این روش ها از « قوانین ثابت» استخراج می شود و این قوانین اصولا از « عالم هستی»تکیه دارد. قوانین که در کلام قرآنی« سنت» نامیده می شود در عالم هستی به دو گونه ای« سنت های مادی» و «سنت های معنوی» می باشند که متاسفانه بنا به دلیل « محسوس نبودن» مغفول مانده و اسباب فراگیری سبک زندگی مادی شده است. قطعا تنها راه تحقق سبک زندگی اسلامی، کشف سنت های معنوی و طرح ریزی فردی و اجتماعی برای پیاده سازی آنان می باشد، جزوه پیش رو تشریح یک اصل از اصول ۴۰ گانه سبک زندگی می باشد .

طرح موضوع :

ضرورت، منبع و جایگاه سنت های معنوی روشن گردیده شد. اما محور بحث پیش رو کیفیت کشف و تشریح سنت های معنوی می باشد. برای کشف سنت های معنوی، مطابق با روش شناسی اندیشکده از الگوی ذیل تبعیت می شود که برای تشریح آن در این جزوات نیز از همین الگو پیروی خواهد شد :

  • قوت شناسی : در مرحله اول سبک پژوه به دنبال ظرفیت ها و استعدادهای موجود در نظام خلقت می گردد تا ساختار سبک زندگی خود را مبتنی بر آن تشکیل دهد و ضمن استفاده از ظرفیت های این نظام، از خطرات عدم رعایت آنها در امان باشد. فرآیند شناخت و شناسایی این ظرفیت ها را قوت شناسی می گویند .
  • رویکرد شناسی : در مرحله دوم سبک پژوه بعد از شناخت قوت ها، اقدام به مدیریت دانش ها ،گرایش ها و کنش ها فردی، خانوادگی و اجتماعی می کند تا از آن قوت ها به شکل احسن بهره برداری کند. رویکردهای یک نوع سبک زندگی را می توان در تغذیه و آموزش و رفتار و … افراد معتقد ، یا تمدن معتمد به آن سبک زندگی جستجو کرد. فرآیند شناخت، شناسایی این رویکردها را رویکرد شناسی می گویند.
  • غایت شناسی : در مرحله سوم سبک پژوه به  بررسی نتیجه عمل به دو رکن قبلی می پردازد تا در صورت تامین اهدافش از زندگی، سبک زندگی مورد تحقیق خود را بپذیرد یا نپذیرد. این رکن با بررسی میزان دستیابی به هدف زندگی توسط افراد و تمدن تابع قابل ارزیابی است. فرآیند شناخت، شناسایی غایت ها را غایت شناسی می گویند.

.بیان شد که قران تنها منبع معرفی « سنت های معنوی» و « عالم هستی» عرصه ظهور این سنت ها می باشد، که باز هم بهترین تبیین کنندهZ کیفیت و کمیت سنت های معنوی، قرآن می باشد لذا در هر سه رکن از آیات قرآنی استفاده شده است.

نمایی کلی از اصل:

اصل ترحم
اصل ترحم

در این جزوه به تشریح « اصل ترحم» می پردازیم و به تدریج پازل تابلوی مبانی سبک زندگی[۲] را تکمیل خواهیم کرد. ریشه اصلی این اصل مانند سایر اصول مطابق با « نقشه راه محتوایی»[۳] از تاریخ سبک زندگی رصد می شود چرا که رسالت محوری نقل تاریخ رهبران الهی و شیطانی در قرآن، بیان «سنت های معنوی» می باشد،که بعد از نشانه یابی و پردازش علمی تبدیل به یک اصل می شود، که نمایی کلی آن اعم از قوت، رویکرد و غایت  به شکل زیر می باشد و در ادامه جزوه به تشریح بخش های آن خواهیم پرداخت. اما برای بررسی تاریخ هر اصل باید به جزوه « تاریخ سبک زندگی» مراجعه شود.

[۱] این جزوه به صورت مختصر تنظیم شده است.علاقه مندان برای دریافت صوت کامل جلسه به انتهای جزوه مراجعه کنند.

[۲] [۲] مراجعه به جزوه منظومه محتوایی – تدوین اصول سبک زندگی – تصویر سه و هفت

ادامه دارد…

همچنین ببینید

مبانی سبک زندگی – اصل تقدیس (طرح موضوع)

« سبک زندگی» به معنی مجموعه ای از «روش های» زندگی می باشد، که این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *