سه شنبه , ۲۷-۰۷-۱۴۰۰
میراث

منظومه محتوایی

اندیشکده سبک زندگی ، از آنجایی که  رسالت خود را تبیین، تدوین و ترویج « الگوی جامع زندگی » می داند، و از آنجایی که  محور اصلی این الگو را « سنت های معنوی» می دانست که منبع انحصاری آن قرآن می باشد، بیشترین تلاش خود بر کشف « اصول سبک زندگی اسلامی» مبتنی بر سنت های معنوی از قرآن قرار داد.

ثمره این تلاش ها تنظیم و تهیه «منظومه محتوایی سبک زندگی» بود که در آن ۴۰ اصل سبک زندگی اسلامی برای سیر به تمدن معنایی چینش شده اند.در این منظومه محتوایی ۱۰ اصل به عنوان مبانی سبک زندگی و زیر بنای ساخت سبک زندگی اسلامی، ۵ اصلِ انسان ایمانی ، ۵ اصلِ خانواده هجری ، ۵ اصلِ جامعه جهادی ، ۵ اصلِ حکومت اوابی ، ۵ اصل برای علم ارشادی و ۵ اصل برای هنر حضوری اختصاص داده شده است، تا اینگونه سنت های معنوی الهی در تمام عرصه های کلیدی تمدن ساز در جایگاه اصلی خود قرار داده شوند. در این مجموعه به تدریس ۱۰ اصل مبانی سبک زندگی می پردازیم.[۱]

[۱] برای هر کدام از مبانی، انسان ایمانی، خانواده هجری جزوه های آمورشی تولید خواهد شد.

منظومه ی محتوایی اندیشکده سبک زندگی به چینش اصول سبک زندگی می پردازد. در این منظومه که نقطه مرکزی توحید می باشد گویای این مساله است که اصل های سبک زندگی اگر چه متکثر هستند اما از یک وحدت توحیدی سرچشمه گرفته است. در این منظومه به ترتیب به مبانی سبک زندگی ، انسان ایمانی، خانواده هجری ، جامعه جهادی و حکومت اوابی ، علم ارشادی و هنر حضوری پرداخته شده است .

تا ضمن تشریح مسیر تکامل و تحقق تمدن معنایی درمقابل تمدن ظاهری ، ضرورت پرداختن ترتیبی به هرکدام ازموضوعات را بیان کرده باشد. بنابراین در صورتی که مبانی هستی شناسی ، نهادینه نشود، تربیت انسان ایمانی و به تبع تشکیل خانواده هجری و … منتفی خواهد شد. همچنین در این منظومه با چینش خاص علم ارشادی و هنر حضوری به نقش سازنده توامان آنها در شناخت و نهادینه کردن سایر موضوعات اشاره شده است.

سیر تکاملی منظومه محتوایی به ترتیبی که در بالا عنوان شد به شکل زیر است :

تصویر شماره (۱)

هسته مرکزی تابلو که اشاره به توحید دارد .

تصویر شماره (۲)

مبانی سبک زندگی

تصویر شماره (۳)

انسان ایمانی

تصویر شماره (۴)

خانواده هجری

تصویر شماره (۵)

جامعه جهادی

تصویر شماره (۶)

حکومت اوابی

تصویر شماره (۷)

علم ارشادی و هنر حضوری

در این تابلو که نقطه ای مرکزی آن « توحید» می باشد،گویای این مساله است که اصل های سبک زندگی اگر چه متکثر(۴۰ اصل) هستند، اما از یک وحدت توحیدی سرچشمه گرفته است. در این منظومه ضمن تشریح مسیر تکامل و تحقق تمدن معنایی با دو ویژگی کلیدی«رفاه و معنویت» در مقابل تمدن ظاهری و ابزاری، ضرورت پرداختن ترتیبی به مبانی و انسان ایمانی و ..  را بیان می کند. همچنین در این منظومه با چینش خاص علم ارشادی و هنر حضوری به نقش سازنده توامان آنها در شناخت و نهادینه کردن اصول اشاره شده است.

نام گذاری حلقات به انسان ایمانی و خانواده هجری و جامعه جهادی از ایه قرآنی «إِنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ الَّذينَ هاجَرُوا وَ جاهَدُوا في‏ سَبيلِ اللَّهِ أُولئِكَ يَرْجُونَ‏ رَحْمَتَ اللَّهِ (۲۱۸ بقره)» گرفته شده است که می تواند سیر تکاملی یک جامعه را بیان کند. به این صورت که انسان در صورت باور و عمل به سنت های معنوی، انسان مومنی می شود که در کنار همسر مومن خود، خانواده هجری (هجرت از نقص به کمال) را ساخته و ترکیب خانواده های هجری حول محور امام زمان، زمینه تشکیل جامعه جهادی (برای تحقق آرامان های اسلام) را فراهم می کند.  لذا آرم « تدوین اصول» علاوه بر این آیه در بردارنده پیام ضرورت توامان کردن سنت های معنوی (نماد گنبد) و سنت های مادی (نماد قلم) برای تحقق سبک زندگی اسلامی می باشد .

ان شاءالله در شماره های بعد این جزوات به ترتیب ذکر شده در تابلو منظومه ابتدا به تابلوی مبانی و در هر جزوه به تدریس یک اصل پرداخته می شود. لذا این جزوه با عنوان منظومه محتوایی و ده جزوه ای دیگر بر اساس ده اصل و یک جزوه نهایی برای جمع بندی برنامه ریزی شده است. بنا براین دوره مبانی سبک زندگی در ۱۲ جزوه تقدیم خوانندگان محترم خواهد شد.

همچنین ببینید

مبانی سبک زندگی – اصل تقدیس (طرح موضوع)

« سبک زندگی» به معنی مجموعه ای از «روش های» زندگی می باشد، که این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *