سه شنبه , ۲۷-۰۷-۱۴۰۰
میراث

مبانی سبک زندگی

مبانی سبک زندگی :

مبانی سبک زندگی به عنوان زیر ساخت اصلی ، ۱۰ اصل را به خود اختصاص داده است، در تابلوی آموزشی ذیل با نام « مبانی سبک زندگی» ۱۰ اصل، به تفصیل از نقطه شروع که نقطه « عزیمت» نامیده می شود و همان نام « اصل و شیوه استنباط» آن است تا نقطه مقصد که «غایت» نامیده می شود و رسالت آن معرفی سنت معنوی الهی است و همچنین کارکردهای آن اصل که همگی بر برگرفته از آیات قرآنی می باشند بر اساس ترتیب آموزشی به تصویر کشیده شده است .

. این تابلو علاوه بر بیان تفصیلی اصول، یک نمایی کلی از خورشید ترسیم می کند، تا نشان دهنده تاثیر بسیار  بر سایر حلقه های داشته باشد و منتقل کننده این پیام باشد که  بدون مبانی سبک زندگی  تربیت انسان ایمانی، تولید خانواده هجری و تشکیل جامعه جهادی تحقق نمی یابد.

جمع بندی :

با تعریف تفصیلی سبک زندگی اسلامی روشن گردید در عالم هستی دو نوع قوانین یا به تعبیر قرآنی « سنت» وجود دارد، یکی سنت های مادی (مانند نیروی جاذبه) و سنت معنوی (مانند برکت) که هر یک از انان منشاء اثر در عالم می باشند. اما این دو سنت الهی، دو تفاوت با هم دارد، یکی از آنها در عالم « محسوس» و دیگری « نا محسوس» می باشد، که در تلقی دینی، راس زنجیره های سنت های الهی به دست سنت های معنوی می باشد و انها محرک سنت های مادی به حساب می آیند مثلا تقوا مردم سبب نزول بارن و طغوا و فسق مردم سبب حبس باران می شود. جالب آنکه به گزارش قرآنی، صفحات تاریخ بشری مملو است از تمدن های که سنت های معنوی را  به علت محسوس نبودن مورد غفلت یا انکار قرار داده و به قدرت مصادره سنت های مادی به نفع خود، غَره شده و در نهایت عذاب الهی، دفن تاریخی انان را رقم زده است. همچنین بیان گردید که تفاوت سبک زندگی اسلامی و غربی در ایمان علمی و عملی به سنت های معنوی است، که غرب امروز و فردا به گزارش اندیشمندان غربی دچار بحران های انسانی شده و خواهد شد که هر کدام از آنان قدرت از بین بردن یک تمدن را دارند، که در صفحات این جزوه به تفصیل بیان شد که محوری ترین علت بحران های ویرانگر را باید انکار  سنت های معنوی الهی و اصرار بر سنت های مادی دانست.

از بحران های امروز غرب باید به این نتیجه رسد که : آنچه انسان و جامعه ای انسانی را به بحران انسانی می کشاند سبک زندگی غربی است. همچنین به صراحت اعلام کرد که مهم ترین شاخصه  سبک زندگی غربی«  افراط در تکیه به سنت های مادی الهی و انکار سنت های معنوی به جرم غیر محسوس بودن » است چرا که این تلقی سبب طراحی و اجرای نظام های فردی و اجتماعی خالی از سنت های الهی می شود ، نظام های که غایت اصلی آنها « مادی شدن زندگی» می باشد.مثلا نظام اقتصادی بدون برکت، نظام علمی بدون عبرت، نظام سیاسی بدون نصرت و … .

اما در مقابل برای ساخت سبک زندگی اسلامی باید سنت های معنوی را از  منبع انحصاری آن یعنی قرآن شناخت و با سنت های مادی تومان کرد و بر اساس آنان نظام اجتماعی تولید کرد، در همین راستا ۴۰ اصل سبک زندگی، تبیین و تدوین شده اند که میزان تاثیر آنها در طراحی زندگی فردی و اجتماعی نشان دهنده میزان اسلامی بودن زندگی ماست نه تعداد رکعات و مدت سجده ها . هر کدام از اصل ها به صورت جداگانه در جزوه های بعدی تدریس می گردد.[۱]

[۱] در شماره های بعد این جزوات در هر جزوه به تدریس یک اصل پرداخته می شود. لذا این جزوه با عنوان منظومه محتوایی و ده جزوه ای دیگر بر اساس ده اصل و یک جزوه نهایی برای جمع بندی برنامه ریزی شده است. بنا براین دوره مبانی سبک زندگی در ۱۲ جزوه تقدیم خوانندگان محترم خواهد شد.

همچنین ببینید

مبانی سبک زندگی – اصل تقدیس (طرح موضوع)

« سبک زندگی» به معنی مجموعه ای از «روش های» زندگی می باشد، که این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *